Środa, 22.05.2024 21:52

Kamery w Bielanach Wrocławskich (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Bielany Wrocławskie - opis

Bielany Wrocławskie to miejscowość, a dokładniej wieś, położona w gminie Kobierzyce, powiecie wrocławskim, województwie dolnośląskim, tuż przy Wrocławiu. Bielany Wrocławskie usytuowane są na Równinie Wrocławskiej. Miejscowość powstała z połączenia dwóch wsi - Bielany i Bledzów, które wzmiankowane były już w 1336 i 1155 roku. Nazwa Bielany Wrocławskie administracyjnie potwierdzona została 12 listopada 1946 roku.

W Bielanach Wrocławskich znajduje się kilka zabytków. Najważniejszym jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, wzniesiony w latach 1520-1530 roku w stylu późnogotyckim. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się drewniana świątynia. Kościół przebudowany został w XVII wieku i do dnia dzisiejszego pochwalić się może zabytkowym wyposażeniem. Wewnątrz znajduje się piękny, barokowy ołtarz główny, stalle w stylu częściowo gotyckim i renesansowym, a także 16 herbów w dwóch rzędach pionowych. We wsi warto zobaczyć także zespół dworski z przełomu XVI i XVII wieku oraz dwór o konstrukcji murowano-szachulcowej z około 1600 roku, spichlerz barokowy z XVIII wieku.

Można powiedzieć, iż Bielany Wrocławskie to miejscowość handlowa. Nieopodal węzła drogowego usytuowany jest ogromny kompleks sklepów wielkopowierzchniowych. Znajduje się tutaj największe w kraju centrum handlowe "Aleja Bielany", a także IKEA, OBI, Auchan, Castorama, Leroy Merlin, Decathlon, Tesco, Makro, Black Red White, Bodzio oraz wiele innych. Działają tutaj także fabryki, centra logistyczne firmy Amazon oraz parki technologiczne. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.