Czwartek, 18.07.2024 00:14

Kamery w Zębie

Brak kamer.

Ząb - opis

Ząb to niewielka miejscowość położona na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, zaledwie 10 kilometrów od Zakopanego. Wieś rozciąga się na długości około 5 kilometrów na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Datuje się, że pierwsza osada powstała tu w 1620 roku.

We wsi znajdziemy ciekawy, drewniany kościół p.w. św. Anny, który został wybudowany w latach 1915-1921 i jest położony na wysokości 1013 m n.p.m. Świątynia oraz jej wnętrze zostały wykonane z drewna. Przez Ząb biegnie słynny Szlak Papieski, jest to trasa, którą Jan Paweł II jechał z zakopiańskich Krzeptówek do Ludźmierza po drodze błogosławiąc gromadzących się górali. Aby upamiętnić to wydarzenie został wybudowany pomnik zaś od 17 lat, w pierwszą sobotę czerwca, odbywa się piesza pielgrzymka Szlakiem Papieskim. Ząb to przede wszystkim liczne trasy spacerowe oraz miejsca piknikowe, zimą panują tu wspaniałe warunki narciarskie zaś przez cały rok, podziwiać możemy fenomenalną panoramę Tatr.

Ząb bez wątpienia jest wspaniałą miejscowością wypoczynkową, jest to również idealne miejsce dla całych rodzin, które ze względu na szybki tryb życia codziennego nie mają zbyt wiele czasu dla swoich bliskich.  

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.