Piątek, 21.06.2024 16:03

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie złotowskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat złotowski - opis

Powiat złotowski położony jest w województwie wielkopolskim, w najbardziej wysuniętej na północ jego części. Siedzibą powiatu jest miasto Złotów. Powiat złotowski jest trzecim pod względem wielkości w Wielkopolsce i aż dwudziestym drugim w Polsce. W skład powiatu wchodzi gmina miejska Złotów, trzy gminy miejsko-wiejskie: Okonek, Krajenka i Jastrowie, cztery gminy wiejskie: Lipka, Złotów, Zakrzewo, Tarnówka oraz miasta: Złotów, Jastrowie, Krajenka i Okonek.

Powiat złotowski pochwalić się może wieloma zabytkami sakralnymi. W Piecewie znajduje się ładny kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w 1664 roku, pierwotnie jako zbór luterański. W Batorowie zobaczyć możemy kościół pw. Dobrego Pasterza, ufundowany w latach 1783-1786, przez ówczesnych właścicieli wsi - rodzinę Osten-Sacken, zaś w Sławianowie znajduje się wybudowany na początku XIX wieku kościół pw. św. Jakuba Apostoła.

W powiecie złotowskim znajdziemy także wiele zabytków świeckich. Szczególnie dużo jest ich w Złotowie, siedzibie powiatu. Warto tutaj zobaczyć Pałac Działyńskich wzniesiony w II połowie XVIII wieku, Dom Polski - secesyjną kamienicę z początku XX wieku oraz Dworzec Kolejowy z 1870 roku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.