Niedziela, 14.04.2024 00:27

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie poznańskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat poznański - opis

Powiat poznański usytuowany jest w centralnej części województwa wielkopolskiego. Składa się z siedemnastu gmin otaczających miasto Poznań, które nie wchodzi w skład powiatu. Powiat poznański jest jednym z największych powiatów w Polsce, pod względem powierzchni, i największym w województwie wielkopolskim. Jest także największym pod względem liczby ludności w Polsce (nie wliczając miast na prawach powiatu). Siedzibą władz powiatu jest miasto Poznań mimo, że nie leży w granicach administracyjnych powiatu.

Z turystycznego punktu widzenia, powiat poznański, jest dość interesujący. Dotyczy to zarówno zabytków, jak i warunków przyrodniczych tych ziem. Bez wątpienia do najcenniejszych zabytków powiat poznańskiego należy zaliczyć Zamek w Kórniku, którego początki sięgają średniowiecza. Obecny wygląda rezydencja zawdzięcza przebudowie w XIX wieku. Niemniej imponujący jest również pałac w Krześlicach, przyciągający urokami romantycznej architektury neogotyckiej, wzniesiony w 1877-1880. Amatorzy zabytkowych budowli sakralnych także nie będą zawiedzeni. W Buku znajduje się ciekawy kościół farny p.w. św. Stanisława Biskupa, którego historia sięga czasów średniowiecza, choć obecna budowla wzniesiona została w pierwszej połowie XIX wieku w stylu późnoklasycystycznym. Warto także zobaczyć kościółek p.w. św. Józefa w Kicinie z 1749 roku oraz pocysterski kościół p.w. Jana Chrzciciela w Owińskach z XVIII wieku.

Amatorzy wypoczynku na łonie natury także będą zadowoleni. Na terenie powiatu rozciąga się Wielkopolski Park Narodowy, Park Krajobrazowy w Rogalinie oraz Park Krajobrazowy Promno. Każdy z nich charakteryzuje unikatowymi walorami przyrody i terenu.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.