Środa, 17.07.2024 23:48

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie pleszewskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat pleszewski - opis

Powiat pleszewski położony jest w województwie wielkopolskim, w jego południowo-wschodniej części, a siedzibą władz powiatu jest Pleszew, zamieszkany przez około 20 000 osób. W skład powiatu pleszewskie wchodzą trzy gminy miejsko-wiejskie: Chocz, Dobrzyca, Pleszew, trzy gminy wiejskie: Czermin, Gizałki, Gołuchów oraz trzy miasta: Chocz, Dobrzyca, Pleszew.

Powiat pleszewski jest ciekawym regionem pod względem turystycznym. Największą dumą ziemi pleszewskiej, w skali Polski, nie tylko Wielkopolski, bez wątpienia jest Gołuchów słynący z pięknego i zabytkowego Zamku Działyńskich. Obecnie mieści się w nim filia Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodek Kultury Leśnej, Muzeum Leśnictwa, a nieopodal zagroda żubrów i danieli. Kolejnym ciekawym zabytkiem i niezwykle popularnym wśród turystów jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy. Został on stosunkowo niedawno odrestaurowany. Budynek nasycony jest licznymi elementami wolnomularskimi oraz romantycznymi architektury ogrodowej. Warto również wybrać się do Chocza, Pleszewa oraz Taczanowa, gdzie znajdują się także ciekawe zabytki architektoniczne.

Turyści oraz mieszkańcy powiatu swój wolny czas latem chętnie spędzają nad Zalewem Gołuchowskiem, gdzie można plażować, zażywać kąpieli wodnych oraz uprawiać sporty wodne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają także do dyspozycji liczne szlaki piesze oraz rowerowe.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.