Czwartek, 18.07.2024 06:49

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie krotoszyńskim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat krotoszyński - opis

Powiat krotoszyński położony jest w południowej części województwa wielkopolskiego, na granicy z Dolnym Śląskiem. Składa się z sześciu gmin: Koźmin Wielkopolski, Kobylin, Zduny, Rozdrażew, Krotoszyn i Sulmierzyce. Powiat krotoszyński liczy około 80 tysięcy mieszkańców, a swoją powierzchnią zajmuje ponad 700 km2.

Na Ziemi Krotoszyńskiej historia łączy się z teraźniejszością na każdym kroku. Liczne zabytki wkomponowane w wiejski krajobraz kapitalnie się prezentują, razem z niewielkimi miasteczkami otoczonymi pięknymi lasami. Stolicą powiatu jest Krotoszyn, średniej wielkości miasteczko, zamieszkane przez około 30 000 mieszkańców. 

Powiat krotoszyński zachwyci z pewnością miłośników zabytkowej architektury. W Krotoszynie zobaczyć można ciekawy Rynek, na którym wzniesiony został neorenesansowy Ratusz. Warto także odwiedzić późnorenesansowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela czy potrynitarski barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła. A w najmniejszym mieście powiatu Sulmierzycach warto zobaczyć drewniany Ratusz - jedyny w regionie! Turystów kierujących się w stronę Wrocławia zachęcamy do wizyty w Zdunach, które pochwalić się mogą niezwykłym układem urbanistycznym. Jest to największy w województwie wielkopolskim kompleks dawnej zabudowy małomiasteczkowej. Natomiast turyści kierujący się w stronę Poznania powinni zatrzymać się w Koźminie Wielkopolskim, gdzie znajduje się kapitalny XIV-wieczny zamek z pięknym parkiem.

Powiat krotoszyński to nie tylko doskonałe miejsce na wypoczynek dla osób wielbiących zabytkową architekturę. To także doskonałe miejsce dla wszystkich turystów, którzy pragną kontaktu z przyrodą. Największym bogactwem naturalnym powiatu krotoszyńskiego są przepiękne lasy z okazem najpiękniejszego dębu w Europie oraz unikalne stanowiska paproci długosz królewskiej. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji liczne szlaki turystyczne, które kapitalnie nadają się do spacerów, jazdy na rowerze, a nawet jazdy konnej.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.