Poniedziałek, 24.06.2024 06:13

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie kościańskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat kościański - opis

Powiat kościański usytuowany jest w centralnej części województwa wielkopolskiego. Siedzibą władz powiatu jest miasto Kościan, liczące około 23 tysiące mieszkańców. Przez teren powiatu przebiega droga krajowa numer 5 oraz ważny szlak kolejowy łączący Śląsk z Wybrzeżem. Powiat kościański sąsiaduje z powiatem Poznań, który jest jednym z największych ośrodków gospodarczych Polski.

Ziemie powiatu kościańskiego pochwalić się mogą licznymi zabytkami, zarówno sakralnymi, jak i świeckim. Wśród najważniejszych zabytków sakralnych powiatu należy wymienić kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który wzniesiony został w XIV wieku, usytuowany w Kościanie oraz kościół parafialny p.w. Pana Jezusa, wzniesiony w 1666 roku, pierwotnie jako kaplica. 

Natomiast jeśli chodzi o zabytki świeckie, amatorom zwiedzania pragniemy polecić wizytę na kościańskim Rynku, gdzie znajduje się późnoklasycystyczny Ratusz, wzniesiony w połowie XIX wieku, w miejscu w którym niegdyś usytuowany był Ratusz z XV wieku. Został on wzniesiony z cegły, która następnie została otynkowana. Front zwieńczony jest trójkątnym szczytem, nad którym góruje czworoboczna wieża zegarowa. W Kościanie warto także zobaczyć wieżę ciśnień wzniesioną na początku XX wieku oraz obwarowanie miejskie, czyli Wały Żegockiego. W obrębie powiatu zaś, turyści powinni skierować swoje kroki w stronę Choryna, gdzie znajduje się klasycystyczny dwór z 1759 roku oraz oficyna z 1802 roku. W Turewie znajduje się również ciekawy zespół prałacowo-parkowy założony w II połowie XVIII wieku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.