Poniedziałek, 15.07.2024 02:03

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie kępińskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat kępiński - opis

Powiat kępiński jest stosunkowo niewielkim powiatem położonym na południowym krańcu województwa wielkopolskiego. Zamieszkany jest przez około 56 tysięcy mieszkańców, a swoimi granicami obejmuje prawie 606 kilometrów kwadratowych terenu. W skład powiatu wchodzi gmina miejsko-wiejska Kępno, miasto Kępno oraz sześć gmin wiejskich: Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Trzcinica, Rychtal, Perzów.

Geograficznie powiat kępiński usytuowany jest w obrębie Wysoczyzny Wieruszowskiej, która nie może pochwalić się urozmaiconym terenem. Część powiatu rozciąga się także na Wzgórzach Ostrzeszowskich, które wznoszą się na wysokość do 200 m n.p.m. Amatorom spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu polecamy długie spacery. W obrębie powiatu istnieją cztery rezerwaty przyrody: Stara Buczyna w Rakowie, Las Łęgowy oraz Olesw urokliwej Dolinie Pomianki, a także Studnica.

Powiat kępiński pochwalić się może kilkunastoma zabytkami architektonicznymi. Wśród najważniejszych wyróżnia się kościoły w Kępnie, Bralinie, Siemianicach oraz Krzyżownikach. Godnym uwagi jest także Ratusz w Kępnie oraz pałace w Mroczeniu i Siemianicach.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.