Środa, 17.07.2024 23:54

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie gnieźnieńskim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat gnieźnieński - opis

Powiat gnieźnieński położony jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego, a siedzibą władz powiatu jest miasto Gniezno. Powiat poszczycić się może bardzo bogatą historią, bowiem to właśnie tutaj kształtowało się państwo Polskie, tutaj także kształtowała się nasza tożsamość narodowa. Długa historia tych ziem doskonale widoczna jest w licznych zabytkach, będących spuścizną początków naszej państwowości. Ponadto bogactwem tego regionu są także liczne jeziora, lasy oraz tereny atrakcyjne turystycznie i rekreacyjnie.

Nie sposób wymienić wszystkie zabytki kryjące się w powiecie gnieźnieńskim, lecz bez wątpienia do najważniejszych i najpopularniejszych zabytków regionu należy zaliczyć Katedrę Gnieźnieńską, będącą miejscem spoczynku św. Wojciecha oraz koronacji pięciu pierwszych królów Polski. Ze względu na niebagatelną rolę Gniezna w dziejach Polski, do miasta oraz jego najbliższych okolic przez setki lat ściągały ważne osobistości, a także możne rody z całego kraju. Zamieszkując te tereny, budowali imponujące i przepiękne rezydencje, które świadczyły o ich bogactwie i potędze fundatorów. Wiele z rezydencji i dworków zaprojektowanych zostało przez wybitnych, zagranicznych architektów i opowiadały o panującej ówcześnie modzie. Niestety, bardzo burzliwa historia ostatnich dwóch wieków znacznie i trwale odcisnęła piętno na wielu wspaniałych budowlach, które zostały celowo zniszczone lub rozebrane. Niemniej jednak, w obrębie powiatu gnieźnieńskiego nadal oglądać można wiele okazałych pałaców i dworów, które w dość dobrym stanie przetrwały historyczną zawieruchę.

Warto jednak pamiętać, że powiat gnieźnieński, to oprócz licznych i wspaniałych zabytków, obszar niezwykle bogaty przyrodniczo. Pomiędzy ogromnymi kompleksami leśnymi i terenami rolniczymi, znajdują się liczne jeziora, cieki wodne, a także rzeki, które zapewniają szereg możliwości spędzania wolnego czasu. Można tutaj nie tylko powędkować, czy wypocząć na jednej z wielu plaż, ale także popływać kajakiem lub żaglówką. Najpopularniejszym jeziorem powiatu gnieźnieńskiego jest Lednickie, leżące w obrębie Lednickiego Parku Krajobrazowego.

Powiat gnieźnieński jest doskonałym miejscem dla osób wielbiący aktywny wypoczynek, bowiem opleciony jest on licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi, wodnymi, a nawet konnymi, które pozwalają na zwiedzanie powiatu w najdogodniejszy dla nas sposób. Baza noclegowa powiatu jest bardzo dobrze rozwinięta. Oczywiście największe skupisko hoteli znajduje się w Gnieźnie, lecz turyści mogą także przebierać w ofertach kameralnych ośrodków agroturystycznych.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.