Środa, 22.05.2024 23:35

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie nowomiejskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat nowomiejski - opis

Powiat nowomiejski znajduje się w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. W jego skład wchodzi gmina miejska, czyli Nowe Miasto Lubawskie, gminy wiejskie takie jak Biskupiec, Grodziczno, Kurzętnik oraz Nowe Miasto Lubawskie. Przez powiat przebiega droga krajowa numer 15, dając możliwość komunikacji z województwem kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Wymieniona trasa to odcinek o łącznej długości 374 kilometrów.

Powiat nowomiejski charakteryzuje się głównie obszarami rolnymi, sporą jego część obejmują tereny prawnie chronione (ponad 50%), na których odnajdziemy rezerwaty przyrody oraz parki krajobrazowe. Na obszarze powiatu znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy, o powierzchni 4336ha, cechujący się licznymi pagórkami i wzgórzami oraz Welski Park Krajobrazowy, którego powierzchnia zajmuje 4180ha, z bardzo szczególną i bogatą różnorodnością flory i fauny.

Powiat oprócz swoich ciekawych terenów i krajobrazów, ma również do zaoferowania coś miłośnikom zabytków. Na jego terenie znajduje się Bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Wybudowana w XIV wieku, w stylu gotyckim,z zachowanymi ściennymi malowidłami z okresu średniowiecza i baroku. Watro wspomnieć, że w powiecie nowomiejskim zachowały się ruiny Zamku w Kurzętniku oraz średniowiecznego Zamku w Bratianie, który niegdyś był wybudowany przez zakon krzyżacki.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.