Sobota, 20.07.2019 05:51

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie elbląskim

Brak kamer.

Powiat elbląski - opis

Powiat elbląski położony jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, zajmuje powierzchnię około 143 000 ha i zamieszkany jest przez około 57 tysięcy osób. Zachowane dziedzictwo kulturowe, a także bogata historia i unikatowe stanowiska archeologiczne oraz wybitne walory krajobrazowe stanowią o atrakcyjności turystycznej powiatu. Dość duże zalesienie i liczne jeziora oraz rzeki stwarzają idealne warunki do rodzinnej rekreacji. 

W administracyjnych granicach powiatu elbląskiego występuję duża sieć obszarów przyrodniczo cennych, które są prawnie chronione. Należą do nich rezerwaty przyrody (a w tym: leśne, ornitologiczne, florystyczne, torfowiskowe), Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Obszary Krajobrazu Chronionego. Turyści odwiedzający powiat elbląski mają do dyspozycji ciekawe szlaki turystyczne. Godnym polecenia jest Szlak Kopernikowski wiodący przez miejscowości, w których przebywał Mikołaj Kopernik, szlak św. Wojciecha z Elbląga biegnący do Świętego Gaju (przez miejsca męczeństwa św. Wojciecha), a także szlak wodny na Kanale Elbląskim z zespołem pięciu pochylni.

Przyrodniczy krajobraz powiatu elbląskiego wspaniale uzupełniają liczne zabytki pochodzące z okresu średniowiecza i wieków nowożytnych. Godnymi polecenia zabytkami są: gotycki Ratusz, Brama Kamienna i Młyńska w Pasłęku, urbanistyczny układ Starego Miasta w Młynarach, Pasłęku i Tolkmicku, a także zabytkowa letnia rezydencja cesarska w Kadynach, oraz liczne  pałace i zespoły pałacowo-parkowe porozrzucane w różnych zakątkach powiatu elbląskiego. W sumie w granicach powiatów znajduje się prawie 200 obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.