Piątek, 21.06.2024 15:44

Kamery w Trzcinicy

Brak kamer.

Trzcinica - opis

Trzcinica to dość dużą wieś położona w zachodniej części powiatu jasielskiego i województwa podkarpackiego, nad rzeką Ropą, w odległości około 5 kilometrów od Jasła. Miejscowość zamieszkuje około 2500 mieszkańców. Trzcinica leży na obrzeżach Beskidu Niskiego.

Wbrew pozorom Trzcinica to dość popularna wieś, szczególnie wśród turystów interesujących się wykopaliskami archeologicznymi. To właśnie tutaj badacze odnaleźli najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu. Oprócz wspomnianych wykopalisk, warto także zwiedzić drewniany kościół z XVI wieku, który otoczony jest starymi drzewami, będącymi pomnikami przyrody. Niemniej ciekawy jest także zabytkowy zespół dworski usytuowany w tutejszym parku.

Istnieją dwie teorie mówiące o tym, skąd wzięła się nazwa wsi Trzcinica. Według jednej z nich nazwa wywodzi od trzciny porastającej koryto rzeki Ropy przepływającej przez wieś. Natomiast inna o tym, że wzięła się od nazwiska ówczesnego właściciela - Borka z Trzcinicy, de Tczenicze. Najstarsze wzmianki historyczne na temat wsi pochodzą z Kodeksu Mogilskiego z 1395 roku. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.