Wtorek, 23.07.2019 02:59

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie buskim

Brak kamer.

Powiat buski - opis

Powiat buski usytuowany jest w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w malowniczej Niecce Nidziańskiej, pomiędzy Górami Świętokrzyskimi, a Wyżyną Krakowsko-Częstochowską. Są to tereny niezwykle malownicze, ze względu na wyżłobione w lessach płytkie wąwozy i jary, a także rozległe łąki, doliny rzeczne i liczne zagajniki oraz stawy. Są to tereny równinne, charakteryzujące się lekkim pofałdowaniem.

Na szczególną atrakcyjność powiatu wpływa bogata historia regionu. Ziemia ta, może poszczycić się nie tylko mianem najstarszych ośrodków chrześcijaństwa, ale także kolebki polskiej państwowości. To właśnie na tych terenach usytuowana była stolica Wiślan. Bogata historia pozostawiła po sobie spuściznę w postaci fenomenalnych zabytków, które warto zobaczyć. Najważniejszym zabytkiem i niekwestionowaną wizytówką regionu jest Bazylika Mniejsza w Wiślicy oraz liczne kościoły rozrzucone w granicach wsi, należące do najcenniejszych zabytków sakralnych w naszym kraju.

Dużym atutem regionu, z turystycznego punktu widzenia, jest brak wielkich ośrodków przemysłowych, które mogłyby przyczynić się do obniżenia walorów uzdrowiskowych powiatu. Dobrze rozbudowana baza rekreacyjna i noclegowo-gastronomiczna sprawia, że turyści o różnych zasobach finansowych mają szansę znaleźć nocleg i restaurację oraz atrakcję odpowiadające ich możliwościom finansowym i indywidualnym potrzebom. Niekwestionowaną wizytówką powiatu jest z pewnością Koziołek Matołek, znany chyba wszystkim Polakom urodzonym przed rokiem 2000. Komiks rozsławił Pacanów na całą Polskę, a miasteczko poszczycić się może mianem Europejskiej Stolicy Bajki.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.