Piątek, 21.06.2024 15:47

Kamery w Sromowcach Wyżnych

Brak kamer.

Sromowce Wyżne - opis

Sromowce Wyżne to przepięknie usytuowana miejscowość w województwie małopolskim, położona w samym sercu Pienin, nieopodal Niedzicy, nad malowniczym Jeziorem Sromowieckim i nad rzeką Dunajec. Sromowce Wyżne to jedna z najstarszych osad w Pieninach. Niegdyś wieś nosiła nazwę Przekopy, natomiast obecne nazewnictwo wywodzi się od nazwiska Szrama, prawdopodobnie od założyciela wioski. Sromowce Wyżne to znakomite miejsce dla amatorów przepięknych krajobrazów, aktywnego wypoczynku oraz miłośników Pienin. Stanowi doskonałą bazę wypadową na piesze wyprawy, a tutejszy klimat zdrowotnie wpływa na ludzki organizm.

Bez wątpienia największą atrakcją miejscowości jest przystań flisacka znajdująca się na osiedlu Kąty. To właśnie tutaj swój początek ma słynny spływ malowniczym przełomem Dunajca, prowadzący do serca Pienińskiego Parku Narodowego. W trakcie trzy godzinnego spływu turyści pokonują około 15 kilometrów, a podczas przeprawy mają szansę podziwiać kapitalną rzeźbę terenu po stronie polskiej i słowackiej. Ponadto z łódki zobaczyć możemy także szczyt Cisowca, Zamczyska, Marcelaka oraz słynne Trzy Korony.

Sromowce Wyżne to także doskonała baza wypadowa nad pobliskie Jezioro Czorsztyńskie i do Zamku w Niedzicy. Po jeziorze można popływać statkiem wycieczkowym i podziwiać kapitalne widoki roztaczające się ze pokładu. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.