Środa, 22.05.2024 23:14

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie wodzisławskim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat wodzisławski - opis

Powiat wodzisławski położony jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Graniczy z Republiką Czech i swoimi granicami obejmuje cztery miasta: Wodzisław Śląski (siedziba władz powiatu) Rydułtowy, Radlin oraz Pszów. Powiat charakteryzują wspaniałe walory przyrodnicze, rzeki, jeziora oraz dobrze rozbudowana infrastruktura techniczna, a także ciekawe zabytki architektury materialnej, kulturowej i duchowej.

Coraz częstszą formą rekreacji uprawianą przez urlopowiczów jest turystyka rowerowa. Urozmaicona rzeźba terenu, liczne zabytki, a także atrakcyjna sieć szlaków rowerowych sprawia, że powiat wodzisławski jest doskonałym miejscem do odpoczynku oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Do najważniejszych zabytków powiatu należy zaliczyć Kalwarię Pszowską, drewniany kościółek w Gołkowicach, a także dwór w Jedłowniku. Są to budowle bardzo ciekawe pod względem architektonicznym oraz historycznym.

Powiat wodzisławski słynie także z miejsc pielgrzymkowych i rekolekcyjnych, które każdego roku odwiedzane są przez pielgrzymów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Najpopularniejszym celem pielgrzymów jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej, niemniej jednak licznie jest odwiedzane także Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w Pszowie oraz Archidiecezjalny Ośrodek Rekolekcyjny w Koszycach.

Warto również wspomnieć o sztolni znajdującej się na terenie powiatu, która jest zespołem wyrobisk górniczych usytuowanych kilka metrów pod ziemią. Pod względem struktury i wyposażenia doskonale imituje podziemie kopalni, liczy około 500 metrów wyrobisk górniczych i jest największym tego typu obiektem w Polsce.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.