Czwartek, 18.07.2024 07:53

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie tarnogórskim (5)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat tarnogórski - opis

Powiat tarnogórski znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim. Obszar ten jest zróżnicowany pod względem geograficznym i przyrodniczym, otoczony jest lasami, które zajmują ponad 50% powierzchni powiatu. Charakterystyczną cechą jest położenie, gdyż jedna z części powiatu tarnogórskiego znajduje się na obszarze Niziny Śląskiej, a druga część na obszarze Wyżyny Śląskiej.

Powiat charakteryzuje się wysoką urbanizacją. Liczba ludności wynosi sporo ponad 138 tysięcy, a cały teren jest silnie rozwinięty przemysłowo i technologicznie. Już po I wojnie światowej zaczęły powstawać pierwsze fabryki. Powstała tu między innymi fabryka papieru w Boruszowicach, fabryka chemiczna w Sowicach oraz fabryka cynku w Radzionkowie. 

Powiat tarnogórski obfituje we wszelkiego rodzaju zabytki oraz atrakcje turystyczne. Słynie on głównie z zespołów pałacowych i zamkowych, ale nie tylko. Przez powiat przechodzi kilka szlaków turystycznych. Między innymi Szlak Husarii Polskiej, który przybliży nam obraz przemarszu żołnierzy króla Jana III Sobieskiego w 1683 roku. Następny szlak to Szlak Powstańców Śląskich, upamiętniający walczących, prowadzący przez miejscowości w których walczyli. Godnymi polecenia są również Szlak Stulecia Turystyki, Szlak Tysiąclecia oraz Szlak Gwarków, które skierują nas przez liczne kompleksy zieleni w stronę najciekawszych miejsc powiatu.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.