Piątek, 21.06.2024 16:18

Miasta z Kamerami ↓

Powiat będziński (5)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat będziński - opis

Powiat będziński położony jest w środkowej części województwa śląskiego, w Zagłębiu Dąbrowskim. Swoją powierzchnią zajmuje około 370 kilometrów kwadratowych, co daje mu 13 miejsce wśród powiatów ziemskich. Zamieszkany jest przez około 150 tysięcy osób.

Serce Zagłębia, tak bardzo często nazywany jest powiat będziński, jest dość ciekawym regionem pod względem turystycznym. Decydują o tym przede wszystkim uwarunkowania historyczne, bowiem jest to region, w którym zachowały się liczne zabytki. W obrębie powiatu zachowało się około 100 obiektów zabytkowych, a do najważniejszych należą: Zamek Królewski w Będzinie wzniesiony w XIV wieku, monumentalny kościół parafialny pw. św. Trójcy z XIV wieku usytuowany również w Będzinie, a także kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu wybudowany w XII wieku oraz stara Karczma z 1701 roku usytuowana na sławkowskim rynku. Wymienione zabytki to jedynie niewielka część obiektów, które warto tutaj zobaczyć. Na zwiedzanie powiatu warto zarezerwować sobie co najmniej tydzień, aby móc w pełni odkryć jego piękno.

Powiat będziński stanowić może ciekawą propozycję dla osób wielbiących aktywny wypoczynek, który z łatwością połączyć można ze zwiedzaniem. Region ten, jest nie tylko ciekawy ze względu na liczne zabytki, ale także dzięki uwarunkowaniom przyrodniczym. Ziemia Będzińska to także piękne krajobrazy i ciekawa przyroda, a dobrze rozwinięta sieć dróg pozwala z łatwością dojechać do najciekawszych miejsc powiatu.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.