Poniedziałek, 24.06.2024 04:54

Kamery w Rzepiskach

Brak kamer.

Rzepiska - opis

Rzepiska to niewielka, sielska wieś położona w województwie małopolskim na północno-zachodnim Zamagórzu Spiskim. Składa się z kilku osiedli nazywanych przez mieszkańców Potokami: Bryjów Potok, Wojtyczków Potok, Grocholów Potok, Pawliki oraz niezamieszkałe już Madejów Potok.

Pawliki to najwyżej położone osiedle w Polsce u podnóża Pawlikowskiego Wierchu na wysokości 1018 m n.p.m. Wieś powstała w XVII wieku, jej nazwa wzięła się od stromych zboczy skalnych, na których jest położona i/lub od sadzonej tu rzepy. Osadnicy początkowo zajmowali się głównie pasterstwem i uprawą roli. Powoli rozwinęły się rzemiosła m.in. kowalstwo, ciesielstwo i stolarstwo. Zanim zaczęto wykorzystywać zwierzęta w rolnictwie normalnym było, że kobieta ciągnęła pług lub wóz a mężczyzna go pchał lub na odwrót. Za sprawą bardzo urodzajnych ziem (w porównaniu do Podhala) Rzepiska zasłynęła z ziołolecznictwa. Pobliskie lasy obfitują w zioła oraz płową zwierzynę. Mieszkańcy wsi po dziś dzień trudzą się wypasem owiec.

Największym atutem Rzepiska są niesamowite widoki roztaczające się na Tatry, na których możemy w ciszy i spokoju zawiesić oko na dłużej. Panorama rozciągająca się z Rzepisk na Tatry uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce, możecie ją zobaczyć na obrazie z kamery udostępnionej w naszym serwisie.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.