Poniedziałek, 24.06.2024 05:27

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie kwidzyńskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat kwidzyński - opis

Powiat kwidzyński należy do województwa pomorskiego i jest jednym z 20 powiatów tego województwa, leży w jego południowo-wschodniej części. Siedzibą władz powiatu jest Kwidzyn, który jest dziesiątym miastem pod względem liczby mieszkańców. Geograficznie teren powiatu kwidzyńskiego usytuowany jest w Dolinie Dolnej Wisły oraz wschodniej części Pojezierza Iławskiego.

Powiat kwidzyński posiada bogatą ofertę atrakcji turystycznych. Najważniejszą z nich jest zespół urbanistyczny Kwidzyna, posiadający korzenie średniowieczne, lecz obecnie zdominowany przez współczesną architekturę. Najcenniejszym zabytkiem Kwidzyna jest gotycki zamek kapitulny wraz z katedrą, położony na skarpie wiślanej. Z turystycznego punktu widzenia, niezwykle interesującym regionem z wybitnymi walorami wypoczynkowymi jest dolina rzeki Liwy, bowiem jest to teren bardzo dobrze zagospodarowany. Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji Jezioro Dzierzgoń, będące największym jeziorem Powiśla, a także liczne mniejsze jeziora, bardzo często zagospodarowane turystycznie i rekreacyjnie, takie jak: Klasztorne, Klecewskie, Orkusz czy Sowica. Amatorzy zabytków nie będą zawiedzeni. W obrębie powiatu znajdują się zabytkowe dwory i pałace, niektóre z nich odbudowane np. Biały Dwór w Podzamczu, a niektóre zrujnowane np. w Otłowcu. Najnowszą atrakcją powiatu jest most na Wiśle pomiędzy drogami krajowymi 91 i 55, który zastępuje dawną przeprawę promową Korzeniowo-Opalenie. Jest to jeden z najciekawszych i najdłuższych mostów wiślanych.

Powiat kwidzyński to atrakcyjny, ale mało znany i słabo zagospodarowany turystycznie region Pomorza. Wydawać by się mogło, że dobre położenie komunikacyjne, przy liniach kolejowych i drodze ekspresowej łączącej Gdańsk z Warszawą, a także liczne jeziora i rzeki, atrakcyjny krajobraz i zabytki oraz małe zaludnienie przyczynią się do wzmożonego ruchu turystycznego. Powiat kwidzyński leży "w cieniu" sąsiednich, o wiele lepiej zagospodarowanych i wypromowanych regionów turystycznych. Każdego roku przez ten region przejeżdża setki tysięcy turystów, często nie zdając sobie sprawy z atrakcyjności tego regionu.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.