Czwartek, 30.05.2024 05:25

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Brak kamer.

Powiat ropczycko-sędziszowski - opis

Powiat ropczycko-sędziszowski położony jest we wschodniej części województwa podkarpackiego. Leży na pograniczu dwóch krain geograficznych. Północna cześć powiatu to tereny nizinne charakteryzujące się klimatem podgórskich nizin i kotlin, natomiast południowa część powiatu to tereny górzyste, usytuowane na Pogórzu Karpackim.

Walory przyrodnicze i krajobrazowe stanowią o atrakcyjności powiatu ropczycko-sędziszowskiego. W granicach powiatu usytuowany jest Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy zajmujący ponad 25 tysięcy hektarów najpiękniejszych pod względem przyrodniczym partii Pogórza Karpackiego. Godnym polecenia jest także Strzyżowsko-Sędziszowski Park Krajobrazowy usytuowany w południowej części powiatu. Amatorzy wypoczynku nad wodą mają do dyspozycji zbiornik retencyjny przeznaczony do celów rekreacyjno-wypoczynkowych położony w dwóch miejscowościach: Kamionka i Ruda.

W obrębie powiatu położone są również ciekawe zabytki architektoniczne, o które warto "zahaczyć" przebywając w pobliżu. Do najciekawszych zabytków regionu należy zaliczyć kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Został wzniesiony w 1368 roku, lecz jego obecny wygląd jest skutkiem pożaru i odbudowy mającej miejsce w 1873 roku. Ciekawym, świeckim zabytkiem architektonicznym jest Dwór w Lubzinie-Sępnicy wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku oraz Dwór H. Mieleckiego w Skrzyszowie wybudowany w XVI wieku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.