Czwartek, 18.07.2024 01:18

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie nyskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

  • Rynek
    Rynek 14840 Wyświetleń

Powiat nyski - opis

Powiat nyski położony jest w południowo-zachodniej części Polski, w województwie opolskim. Historycznie powiat usytuowany jest na Dolnym Śląsku, natomiast geograficznie leży we wschodniej części Przedgórza Sudeckiego. Na odcinku około 70 kilometrów, od południa, graniczy z Czechami. Powiat nyski położony jest w granicach dawnego Księstwa Nyskiego i posiada ponad 700-letnią historię, która wpisana została w dzieje Śląska. Charakterystycznym elementem powiatu są występujące tutaj bardzo często krzyże pokutnie i słupy graniczne.

Powiat nyski to raj dla miłośników przyrody, bowiem jest on usytuowany u stóp Gór Opawskich. Niesamowite walory krajobrazowe oraz unikatowa fauna i flora sprawiały, że został tutaj utworzony Park Krajobrazowy "Góry Opawskie", a także cztery rezerwaty przyrody, przez które biegną oznakowane szlaki turystyczne. Kolejnym, bardzo ciekawym przyrodniczo regionem powiatu jest Otmuchowsko-Nyski Obszar Chronionego Krajobrazu. Specyficzną osobliwością tego regionu jest tutejsza kolonia czapli siwej, którą możemy spotkać w lesie miejskim Otmuchowa. Miłośnicy leśnych wędrówek mają do dyspozycji gęste lasy Borów Niemodlińskich usytuowanych na północy powiatu.

Ogromnym atutem Ziemi Nyskiej są Jeziora Nyskie, Otmuchowskie oraz Zalew Paczkowski, stanowiące doskonałą bazę wypoczynkową. Piękne i szerokie plaże, przystanie jachtowe oraz dobrze rozbudowana oferta gastronomiczno-noclegowa stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku. Długa historia regionu jest doskonale widoczna, w odkrywanych na nowo, fortyfikacjach pruskich, które stanowiły niegdyś o potędze Twierdzy Nysa. Planując pobyt na terenie powiatu nyskiego warto rozważyć zwiedzanie regionu na dwóch kółkach. Powiat nyski opleciony jest gęstą siecią tras rowerowych (ok. 250 kilometrów).

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.