Piątek, 21.06.2024 15:46

Kamery w Nowym Stawie

Brak kamer.

Nowy Staw - opis

Nowy Staw to niewielkie miasteczko położone w powiecie malborskim, we wschodniej części województwa pomorskiego, nad rzeką Świętą, na Żuławach Wiślanych. Pierwsze wzmianki na temat osady lokacyjnej w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z XIII wieku, natomiast pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z 1329 roku.

Nowy Staw położony jest w odległości zaledwie 13 kilometrów na północ od Malborka, tuż opodal drogi wojewódzkiej nr 55. Ze względu na bliskie położenie popularnego, pod względem turystycznym miasta, Nowy Staw jest również odwiedzany przez licznych turystów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Nowy Staw posiada imponującą ilość zabytków. Najważniejszym z nich jest Kolegiata św. Mateusza, będąca największą świątynią na Żuławach. Kościół po raz pierwszy wzmiankowany był w 1400 roku. Równie ciekawym zabytkiem, choć o wiele młodszym, jest dawny kościół ewangelicki, w którym obecnie mieści się Galeria Żuławska. Świątynia wybudowana została w stylu neogotyckim w pierwszych latach XIX wieku. Ponadto w mieście znajduje się kilka zabytkowych domów z XIX wieku oraz zabytkowe zakłady przemysłowe (słodownia i cukrownia) wzniesione w 2. połowie XIX wieku.

Nowy Staw jako docelowa miejscowość wypoczynkowa raczej nie spełni roli, bowiem baza noclegowa jak i gastronomiczna miasta jest bardzo skromna. Niemniej jednak Nowy Staw może stanowić doskonały cel jednodniowej wycieczki poza Malbork, lub być ciekawym przystankiem w trasie.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.