Czwartek, 18.07.2024 00:06

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie zwoleńskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat zwoleński - opis

Powiat zwoleński położony jest w województwie mazowieckim, w jego południowej części. Siedzibą władz powiatu jest miasto Zwoleń. W administracyjnych granicach powiat zwoleńskiego znajduje się gmina miejsko-wiejska Zwoleń, gminy wiejskie: Tczów, Policzna, Przyłęk oraz Kazanów oraz miasto Zwoleń.

Mimo, że powiat zwoleński jest jednym z najmniejszych, pod względem powierzchni i liczby ludności, w kraju, pochwalić się może dużą atrakcyjnością turystyczną, na którą składają się ciekawe zabytki, piękna tradycja kulturowa i sztuka ludowa.

Gmina Zwoleń pochwalić się może licznymi terenami chronionego krajobrazu, które zajmują znaczną część gminy. Ciekawe zabytki znajdują się w Zwoleniu. Odnaleźć tutaj możemy XVI-wieczny kościół. W położonej nieopodal wsi Sycyna urodził się w 1530 roku Jan Kochanowski - znany polski poeta.  Niestety we wsi zachowało się niewiele pamiątek z tamtych czasów. Zwiedzając powiat warto zawitać w Tczowie, gdzie znajduje się monumentalny kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1910-1926.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.