Poniedziałek, 15.07.2024 01:47

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie przasnyskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat przasnyski - opis

Powiat przasnyski położony jest w województwie mazowieckim, a dokładniej w jego północnej części. Siedzibą władz powiatu jest miasto Przasnysz. W administracyjnych granicach powiatu znajduje się jedna gmina miejska: Przasnysz, jedna gmina miejsko-wiejska: Chorzele, oraz pięć gmin wiejskich: Przasnysz, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe, Jednorożec i Krasne.

Powiat przasnyski zawdzięcza swoją atrakcyjność turystyczną licznym zabytkom historycznym i walorom przyrodniczym. Szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe, umożliwiają poznanie powiatu, w tym jego najciekawszych zakątków. Dużą popularnością wśród turystów odwiedzających powiat przasnyski cieszą się spływy kajakowe rzeką Omulew oraz przejażdżki zabytkową kolejką wąskotorową.

W Przasnyszu, stolicy powiatu, odnaleźć możemy wiele ciekawych zabytków. Warto wybrać się na tutejszy Rynek, gdzie po jego środku, znajduje się Ratusz Miejski. Został on wybudowany pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany od zachodu po 1920 roku. Równie ciekawym obiektem historycznym jest świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona w latach 1474-1485, w stylu późnogotyckim. Kościół na przestrzeni stuleci ulegał kilku przebudowom i remontom. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.