Czwartek, 18.07.2024 01:37

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie płońskim (4)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat płoński - opis

Powiat płoński usytuowany jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Siedzibą władz powiatu jest miasto Płońsk, liczące ponad 22 000 mieszkańców. Powiat płoński administracyjnymi granicami obejmuje około 1383 kilometry kwadratowe i zamieszkany jest przez około 90 tysięcy mieszkańców. 

Ziemia Płońska w ostatnich latach zyskała na popularności, szczególnie wśród mieszkańców Warszawy, bowiem położona jest nieopodal stolicy i zyskuje uznanie jako doskonałe miejsce na wypoczynek weekendowy. Przez powiat płoński przebiega kilka rzek, a do najbardziej urokliwych należy Wkra i jej zakola oraz rzeka Sona, które zachwycą miłośników sportów wodnych, szczególnie kajakarstwa. Powiat płoński zachwyci także miłośników spacerów po lasach i grzybiarzy. Tutejsze lasy są bardzo stare i pochwalić się mogą licznymi pomnikami przyrody, głównie drzewami.

Kapitalne warunki naturalne wspaniale komponują się z tutejszymi zabytkami, które świadczą o długiej historii tych ziem. Największą dumą powiatu jest Bazylika w Czerwińsku, wybudowana w 1155 roku, którą odwiedzili polscy królowie m.in.: Jagiełło. Uroku Bazylice dodaje fakt, iż jest ona usytuowana nad samą Wisłą. Powiat usiany jest liczonymi dworkami niegdysiejszej mazowieckiej szlachty. Większość z nich pochodzi z XIX wieku. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.