Poniedziałek, 24.06.2024 05:34

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie płockim (7)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat płocki - opis

Powiat płocki położony jest we wschodniej części województwa mazowieckiego, na urokliwej Równinie Mazowieckiej. Jest jednym z największych powiatów w regionie i w kraju. Na jego bogactwo składają się przede wszystkim walory rolnicze, turystyczne i przyrodniczo-kulturowe. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników przyrody pragnących wypocząć na łonie natury.

Bogactwem naturalnym powiatu są lasy, po prawej stronie Wisły znajduje się około stu świetnie zachowanych parków podworskich, które obfitują we wspaniałe i wiekowe dęby, lipy, jesiony, graby i kasztanowce. Lewobrzeżna część powiatu płockiego zachęca do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, a także wodnej oraz konnej. Godnym polecenia jeziorem jest Lucieńskie (o powierzchni 203 ha), które otoczone jest przez liczne ośrodki wypoczynkowe oraz obiekty wczasowo-kolonijne.

Godnym polecenia miejscem, szczególnie dla osób wielbiących ciszę i spokój oraz bliskość przyrody, są tereny Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, które obejmują urokliwą dolinę Skrwy Prawej. Na szczególną uwagę zasługują jary brudzeńskie, aleje lipowe i kasztanowe, a także rezerwat w Sikorzu. Spotkać tu można wiele gatunków zwierząt: łabędzia niemego, bobra, bociana czarnego oraz kormorana czarnego.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się ośrodek jeździecki w Cierszewie oraz Stado Ogierów założone w 1923 roku, mieszczące się w Łącku, dysponujące zespołem zabytkowych stajni i wozowni, krytej ujeżdżalni i hipodromu. Ciekawy obiekt architektoniczny znajdują się także w Nowym Duninowie, bowiem znajduje się tutaj wybudowany w XIX wieku, neogotycki pałac myśliwski. Cały powiat płocki usiany jest licznymi zespołami pałacowo-dworskimi, m.in. w Miszewie Murowanym, Leszczynie Szlacheckim, Sikorzu, Studzieńcu, Srebrnej, Brudzeniu Dużym.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.