Czwartek, 18.07.2024 00:17

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie piaseczyńskim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat piaseczyński - opis

Powiat piaseczyński położony jest w południowo-centralnej części województwa mazowieckiego. Siedzibą władz powiatu jest Piaseczno. Powiat piaseczyński jest jednym z najbogatszych i najszybciej rozwijających się powiatów w kraju. W skład administracyjny powiatu wchodzą cztery gminy miejsko-wiejskie: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno oraz Tarczyn, dwie gminy wiejskie: Lesznowola, Prażmów, a także cztery miasta: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno i Tarczyn.

Długa historia Ziemi Piaseczyńskiej doskonale odzwierciedlona jest w licznych zabytkach. Jednym z najważniejszych jest Dwór w Brześciach, wzniesiony w XVIII wieku. Warto także zobaczyć Dwór Drozdy, murowany z końca XIX wieku oraz piękny park krajobrazowy i Dwór Głosków z I połowy XIX wieku, przebudowany w kolejnych latach. Z zabytków sakralnych polecamy wizytę w Jazgarzewie, gdzie znajduje się murowany kościół wzniesiony w latach 1923-1928 według projektu Konstantego Jakimowicza. Świątynia wzniesiona została w miejscu poprzedniej, drewnianej, z XVIII wieku. 

Powiat piaseczyńskich pochwalić się może także piękną przyrodą. W obrębie powiatu wytyczone zostały liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, umożliwiające odwiedzenie najciekawszych zakątków regionu. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.