Piątek, 21.06.2024 16:01

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie grodziskim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat grodziski - opis

Powiat grodziski położony jest w odległości niespełna 30 kilometrów od Warszawy, czyli około 40 minut drogi samochodem od stolicy Polski. Jest to bardzo popularne miejsce relaksu, szczególnie wśród zmęczonych wielkomiejskim gwarem warszawiaków. Przez teren powiatu grodziskiego przebiegają trasy szybkiego ruchu łączące Warszawę z Katowicami oraz z Łodzią. Stolicą powiatu grodziskiego jest Grodzisk Mazowiecki.

Powiat grodziski obfituje w liczne zabytki. Głównie w stare, zabytkowe wille, pałace, a także dworki i dwory, które ściśle związane są z historią tego regionu. Niektóre z nich są odrestaurowane i ponownie odzyskały blask dawnej świetności, natomiast inne niszczeją w oczach i popadają w ruinę. Zabytkowe pałace i wille  znajdziemy między innymi w Chlebni, Izdebnie Kościelnym, Milanówku, Podkowie Leśnej, a także w gminie Żabia Wola, gdzie zachowały się w dobrym stanie liczne zabytkowe zespoły pałacowo-parkowe. Najważniejszym zabytkiem sakralnym regionu jest kościół pw. św. Anny wzniesiony w XIX wieku.

Mimo, że powiat grodziski nie należy do najpopularniejszych, pod względem turystycznym, miejsc w Polsce, to stanowi ciekawą alternatywę dla popularnych i często zatłoczonych regionów Polski. Choć nie odnajdziemy tutaj niezwykle popularnych zabytków, to z pewnością turyści wrażliwi na dawną architekturę będą zadowoleni z pobytu w tym regionie.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.