Poniedziałek, 24.06.2024 05:11

Kamery w powiecie olkuskim (8)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat olkuski - opis

Powiat olkuski położony jest w północno-zachodniej części województwa małopolskiego. Rozciąga się w obrębie trzech makroregionów geograficznych: Wyżyny Miechowskiej, Wyżyny Śląskiej oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Chyba każdy słyszał o Pustyni Błędowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, lecz nie wielu turystów słyszało o powiecie olkuskim, w którym znajdują się wspomniane atrakcje. W ostatnim czasie, nieco zapomniane i zaniedbane, odzyskują powoli swój blask.

Jednym z najciekawszych zabytków powiatu olkuskiego są ruiny zamku w Rabsztynie, które ostatnio zostały odnowione. Zostały wycięte krzaki porastające ruiny, odbudowano węzeł bramy, a także przeprowadzono renowację rozpadających się murów fortecy. Obecnie zamek cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów i mieszkańców powiatu. Warto się tutaj wybrać na spacer. Jest to także doskonałe miejsce dla miłośników fotografii.

W powiecie olkuskim znajduje się wspomniana powyżej Pustynia Błędowska, będąca największym obszarem lotnych piasków w Polsce. Zajmuje około 33 kilometrów kwadratowych i leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej oraz Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od Błędowa, dzielnicy Dąbrowy Górniczej, aż do gminy Klucze na wschodzie. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.