Czwartek, 25.04.2024 00:27

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie żagańskim (3)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat żagański - opis

Powiat żagański leży w południowej części województwa lubuskiego. Rozciąga się na części Nizin Środkowopolskich i Sasko-Łużyckich, dzięki czemu zawdzięcza swoje fenomenalne walory przyrodnicze. Krajobraz powiatu tworzą doliny Bobru, Kwisy i Czernej Wielkiej, a także wysoczyzny i morenowe wzgórza zachodniej części Wzgórz Dalkowskich oraz oczywiście południowe części Wzgórz Żarskich oraz Bory Dolnośląskie, Paradolina Wrocławsko-Magdeburska, a także Równina Szprotawska.

Na atrakcyjność powiatu żagańskiego nie wpływają jedynie walory przyrodnicze. W obrębie powiatu znajdziemy wiele ciekawych i zabytkowych obiektów, które świadczą o długiej historii tych ziem. Jednym z najważniejszych zabytków powiatu żagańskiego jest zespół poaugustiański składający się z kościoła, konwiktu, spichlerza oraz dawnego klasztoru. W ostatnim właśnie pracował słynny astronom Jan Kepler. Wspomniany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany został w XIV wieku.

W Szprotawie znajduje się gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który usytuowany jest w centrum miasta. Wzniesiony został w połowie XIII wieku z kamienia polnego. Warto w Szprotawie zobaczyć także ruiny zamku z XIII wieku oraz tutejszy Ratusz z XVIII wieku. Ponadto na terenie powiatu żagańskiego znaleźć możemy także inne zabytki. W Iłowie zobaczyć warto czterokondygnacyjną budowlę z wieżą z 1626 roku oraz secesyjne zabudowania folwarczne, natomiast w Małomicach, Przecławiu Witoszyna Dolnego, Bukowicy i Niegosławicach warto zwrócić szczególną uwagę na kościoły.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.