Czwartek, 18.07.2024 00:44

Kamery w powiecie krośnieńskim (7)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat krośnieński - opis

Powiat krośnieński położony jest w zachodniej części województwa lubuskiego, a jego siedzibą jest miasto Krosno Odrzańskie mimo, że Gubin jest miastem znacznie większym od Krosna i ma tradycję pełnienia funkcji siedziby starostwa. W skład powiatu krośnieńskiego wchodzi gmina miejska Gubin, gmina miejsko-wiejska Krosno Odrzańskie oraz gminy wiejskie: Bobrowice, Bytnica, Dąbie, Gubin oraz Maszewo, a także miasta: Gubin i Krosno Odrzańskie.

Powiat krośnieński pochwalić się może bardzo przystępnymi walorami turystycznymi, które z pewnością zadowolą większość turystów. Ziemia Krośnieńska porośnięta jest obszernymi lasami, które zajmują powierzchnię ponad 80 tysięcy hektarów, przy całkowitej powierzchni powiatu około 140 000 hektarów. Tutejsze lasy są domem wielu zwierząt i tak możemy tu spotkać dziko żyjące wydry, bobry, orła bielika, bociany białe i czarne oraz żurawie. Dość nielicznie, na terenie powiatu występuje także żółw błotny. Znakomita część powiatu objęta jest ochroną w formie obszaru chronionego krajobrazu.

Właściwie we wszystkich gminach powiatu krośnieńskiego znaleźć możemy ciekawe zabytki. Niemniej jednak największe ich skupisko znaleźć możemy w Krośnie Odrzańskim i Gubinie. W Krośnie Odrzańskim warto zwrócić szczególną uwagę na ładny, barokowy kościół z XIII wieku pierwotnie wybudowany jako romański. W mieście znajdują się także ruiny zamku krośnieńskiego z czasów Henryka Brodatego oraz ciekawy neogotycki kościół. W Gubinie zaś, warto zobaczyć XVI-wieczny Ratusz miejski oraz zniszczony w 1945, lecz odbudowany kościół farny charakteryzujący się stylem gotyckim. Świątynia zachowała fragmenty murów romańskich. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.