Czwartek, 18.07.2024 06:00

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie zgorzeleckim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat zgorzelecki - opis

Powiat zgorzelecki położony jest w zachodniej części województwa dolnośląskiego, tuż przy samej granicy polsko-niemieckiej. Siedzibą władz powiatu jest Zgorzelec, miasto zamieszkane przez nieco ponad 30 000 mieszkańców. Z turystycznego punktu widzenia powiat zgorzelecki należy do regionów ciekawych. Zdecydowanie warto tutaj zajrzeć.

Największą dumą powiatu zgorzeleckiego jest oryginalne budownictwo przysłupowo-zrębowe, tak zwana zabudowa łużycka. Ten rodzaj budownictwa jest wyjątkowy na skalę europejską. Domy przysłupowe łączą w sobie zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej oraz niemieckiej techniki szachulcowej. Największe skupisko wspomnianych budynków przysłupowych możemy zobaczyć w gminie Bogatynia. Warto tutaj zobaczyć odrestaurowany i zadbany Dom Zegarmistrza (ul. Waryńskiego 17, Bogatynia), zaś w Zgorzelcu warto zobaczyć Dom Kołodzieja (obecnie restauracja i pensjonat).

Powiat zgorzelecki pochwalić się może także ciekawymi zabytkami sakralnymi. Wśród najciekawszych obiektów warto wyróżnić kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, który jest doskonałym przykładem czeskiego baroku. Świątynia zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale także w wewnątrz. Bogate zdobienia, drewniany prospekt organowy z 1682 roku, polichromowana ambona oraz chrzcielnica z 1783 roku robią nie małe wrażenie. Warto także zwrócić szczególną uwagę na kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jędrzychowicach. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu kościołów obronnych. Mur otulający kościół posiadał blanki podobne do tych, jakie znajdywały się w średniowiecznych zamkach. 
W obrębie powiatu zgorzeleckiego zobaczyć możemy także liczne zabytki architektury świeckiej. Do najładniejszych należy zaliczyć łagowski renesansowy dwór, a także późnorenesansowy pałac w Lasowie.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.