Poniedziałek, 24.06.2024 05:04

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie ząbkowickim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat ząbkowicki - opis

Powiat ząbkowicki usytuowany jest w województwie dolnośląskim, w jego południowo-wschodniej części. Siedzibą władz powiatu jest miasto Ząbkowice Śląskie, zamieszkane przez nieco ponad 15 000 mieszkańców. Powiat ząbkowicki położony jest pomiędzy Górami Bardzkimi, Swoimi oraz Złotymi, a także Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi.

Ziemia Ząbkowicka pochwalić się może wieloma atrakcjami. I choć położona jest w południowej Polsce, która kojarzy się nam głównie z górami, jest to teren w większości nizinny. Zaledwie po stronie południowej i wschodniej jest górzysty, bowiem opiera się o Góry Sowie oraz Góry Bardzkie. 

W powiecie ząbkowickim jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Zaliczają się do nich Ząbkowice, gdzie znajduje się niezwykle ciekawa krzyża wieża, o odchyleniu około 1.2 metra! Do dziś nie wiadomo, czemu wieża jest krzywa. Istnieje kilka hipotez. Jedna mówi o trzęsieniu ziemi, inna o tąpnięciu skał w Bardzie Śląskim, a kolejna o tym, że wieża mogła być tak po prostu zbudowana. Do atrakcji Ząbkowic zaliczyć należy także ruiny renesansowego zamku, kościół św. Anny oraz Regionalną Izbę Pamiątek, która znajduje się na ulicy Krzywej.

Ogromną atrakcją powiatu ząbkowickiego jest monumentalny, gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajdujący się w Kamieńcu Ząbkowickim. Świątynia przez prawie 600 lat należała do klasztoru Cystersów. Wewnątrz zobaczyć możemy kapitalny, barokowy wystrój oraz piękny, drewniany ołtarz, który mierzy 27 metrów! W Kamieńcu Ząbkowickim odnaleźć możemy także neogotycki pałac, wybudowany na życzenie Marianny Orańskiej. Budowa obiektu zakończyła się w 1900 roku. Obecnie udostępniony jest do zwiedzania. Warto także zwiedzić miejscowość Złoty Stok, gdzie znajduje się udostępniona dla turystów kopalnia złota, a także Srebrną Górę z największą twierdzą górską w Europie.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.