Poniedziałek, 15.07.2024 00:18

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie wrocławskim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat wrocławski - opis

Powiat wrocławski położony jest oczywiście w województwie dolnośląskim. Obejmuje obszar wokół Wrocławia, roztaczający się na wschód i południe od miasta, lecz sam Wrocław jest oddzielnym powiatem i ośrodkiem administracyjnym. W skład powiatu wchodzą gminy miejsko-wiejskie: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice, a także gminy wiejskie: Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków oraz Żórawina, a także miasta: Kąty Wrocławskie, Sobótka i Siechnice.

Powiat wrocławski pochwalić się może kilkoma zabytkami oraz ciekawymi miejscami. Warto tutaj wyróżnić kościół św. Michała Archanioła usytuowany w gminie Długołęka, miejscowości Długołęka. Jest to barokowa budowla z kwadratową wieżą, która wybudowana została w XVIII wieku, w latach 1715-1722. W II połowie XX wieku wieża została odnowiona po uderzeniu pioruna. Warto także odwiedzić Zamek Topacz znajdujący się w miejscowości Ślęża. Działa tutaj Muzeum Motoryzacji z okazałą kolekcją historycznych samochodów i motocykli. Na ogrodzonych terenach w pobliżu zamku znajduje się staw z pomostami oraz plażą. Kolejnym zabytkiem, ponownie sakralnym, jest kościół św. Trójcy znajdujący się w gminie Żórawina. Świątynia ta zwana jest perłą manieryzmu z XV wieku. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków w Europie Środkowej. Wybudowany został około 1400 roku. Przebudowana na przełomie XVI i XVII wieku, wówczas nabrała cech renesansowych.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na terenie powiatu wrocławskiego mają do dyspozycji Górę Ślężę, wznoszącą się na wysokość 718 metrów n.p.m., oferującą ciekawe warunki przyrodnicze. Na szczycie Góry Ślęży znajduje się kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z 1852 roku, a także schronisko z 1908 roku. Amatorzy sportów wodnych mają do dyspozycji Zalew Mietkowski. Można tutaj wypocząć nad wodą opalając się lub pływając, a także uprawiając sporty wodne. 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.