Środa, 22.05.2024 23:21

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie świdnickim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat świdnicki - opis

Powiat świdnicki rozciąga się w południowej części województwa dolnośląskiego. Usytuowany jest na malowniczym Przedgórzu Sudeckim, tuż u stóp Pogórza Wałbrzyskiego oraz niezwykle ciekawych Gór Sowich. W skład administracyjny powiatu świdnickiego wchodzą gminy miejskie: Świdnica i Świebodzice, gminy miejsko-wiejskie: Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów oraz gminy wiejskie: Dobromierz, Marcinowice i Świdnica, a także miasta: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Żarów i Strzegom.

Stolicą powiatu świdnickiego jest oczywiście Świdnica, licząca około 60 tysięcy mieszkańców, założona w XIII wieku. Pozostałości po dawnej świetności miasta, czyli głównie piękne zabytki, a także tradycje sprawiają, że warto odwiedzić to miasto. Perłą Świdnicy jest drewniany ewangelicki Kościół Pokoju, wzniesiony w XVII wieku - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niemniej interesującymi zabytkami pochwalić się mogą mniejsze miejscowości w okolicy. W Krzyżowej znajduje się kompleks pałacowy, w którym aktualnie mieści się Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Kompleks pałacowy znajduje się także w Kraskowie, a w Strzegomiu piękna gotycka Bazylika Mniejsza.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.