Kamery na drogach
Kamery w Grodzisku Wielkopolskim
Brak kamer.
Grodzisk Wielkopolski - opis
Grodzisk Wielkopolski to historyczne miasto położone w województwie wielkopolskim, leżące nad rzeką Letnicą, w odległości około 30 kilometrów na zachód od Poznania, tuż opodal drogi nr 32. Pierwsze wzmianki na temat osady istniejącej w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z 1257 roku, natomiast prawa miejskie Grodzisk otrzymał już pod koniec XIII wieku. Obecnie miasto zamieszkane jest przez niewiele ponad 14 tysięcy mieszkańców.
Grodzisk Wielkopolski posiada niesłychanie długą historię, którą wiąże się nierozerwalnie z browarem grodziskim. Legenda głosi, że wszystko rozpoczęło się od wizyty lubińskiego benedyktyna, która miała miejsce na przełomie XVI i XVII wieku. Dzięki modlitwie Bernarda w Grodzisku dokonał się cud, bowiem z wyschniętej studni na powrót trysnęła woda. Wówczas okazało się, że piwo wytworzone na wodzie z tej studni ma o wiele lepszy smak. Browarnictwo w Grodzisku Wielkopolskim swój rozkwit przeżywało w XVI wieku, kiedy to zarządca majątku Ostrorogów ściągnął do Grodziska piwowarów z Moraw i Czech.
Długa historia miasta ma swoje odzwierciedlenie w zabytkach. Jednym z najważniejszych zabytków jest kościół św. Jadwigi usytuowany przy ulicy Kościelnej 5. Obecna budowla pochodzi z XVII wieku, a wybudowana została na gotyckich murach kościoła farnego z XV wieku. Niemniej interesującym zabytkiem sakralnym jest Kościół Najświętszego Serca Jezusa wzniesiony w 1662 roku. Ten pobernardyński kościół kryje w sobie nagrobek rodu Opalińskich z XVIII wieku.
Wizyta w Grodzisku Wielkopolskim nie może się obyć bez odwiedzenia najstarszej części miasta, czyli Starego Rynku, który kształtem zbliżony jest do kwadratu. Grodziski Rynek posiada 8 wlotów ulicznych (po 2 wychodzące z każdego narożnika). Niestety zabudowa Rynku nie posiada zabytkowego charakteru mimo, że wiele z kamienic pochodzi z końca XIX. Po środku tutejszego Rynku znajduje się Ratusz wzniesiony w połowie XIX wieku. Od zawsze był siedzibą władz miasta, a do 1992 roku znajdował się w nim również posterunek policji.
Dodaj komentarz
Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.