Poniedziałek, 15.07.2024 00:52

Kamery w Dzierżoniowie

Brak kamer.

Dzierżoniów - opis

Dzierżoniów to historyczne miasto położone w województwie dolnośląskim, pomiędzy Świdnicą, a Ząbkowicami Śląskimi. Niegdyś miasteczko nosiło nazwę Rychbach oraz niemieckie odmiany tego słowa. Polska nazwa miasta, nadana została na cześć Jana Dzierżona, śląskiego pszczelarza.

Dzierżoniów położony jest u podnóża Gór Sowich, które rozciągają się na południe od miasta i Masywu Ślęży rozciągającego się od północy, i choć stanowi doskonałą bazę wypadową w powyższe pasma górskie, to warto również zainteresować się samym miastem i poświęcić nieco czasu na jego zwiedzanie.

W Dzierżoniowie znajdziemy ponad 30 zabytkowych obiektów. Niestety nie każdy z nich prezentuje się ładnie, niektóre popadają w ruinę, lecz z pewnością, nie można powiedzieć, że nie posiadają "duszy". Przemierzając ulice Dzierżoniowa warto zwrócić na zabytkowy układ urbanistyczny miasta, który przez wieki nie uległ większym zmianom. Na szczególną uwagę turystów zasługuje kościół parafialny pw. św. Jerzego, z drugiej połowy XIV wieku. Oczywiście, jak w prawie każdym polskim mieście, warto wybrać się na Rynek - reprezentacyjny plac miasta. Na dzierżoniowskim Rynku usytuowany jest Ratusz z górującą nad nim wieżą ratuszową. Został on wybudowany jeszcze w średniowieczu, lecz wówczas pełnił rolę strażnicy i punktu obronnego, dziś wieża Ratusza stanowi doskonały punkt widokowy. Przez lata Ratusz był kilkukrotnie przebudowywany, i swoim wyglądem zdecydowanie nie przypomina już średniowiecznej budowli. Przechadzając się po miasteczku, warto także skierować się w stronę zabytkowej synagogi wybudowanej w 1875 roku, jest ona usytuowana przy ulicy Krasickiego 28.

 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.