Czwartek, 18.07.2024 07:18

Kamery w Dolsku

Brak kamer.

Dolsk - opis

Dolsk to niewielkie, urokliwe miasteczko położone w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim, nad jeziorami Dolskim Wielkim i Dolskim Małym. Obecnie zamieszkane jest przez około 1500 mieszkańców. Miasteczko prawa miejskie otrzymało już w 1359 roku, a pierwsze wzmianki na temat osady w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z przełomu XI i XII wieku.

Długa historia Dolska pozostawiła po sobie ciekawe zabytki. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Rynku, który obecnie zwany jest placem Wyzwolenia. Został on rozplanowany tuż po otrzymaniu praw miejskich. Przez plac przebiega droga ze Śremu do Gostynia.  Pierzeje dolskiego Rynku są wyznaczone przez piętrowe kamieniczki wzniesione w XIX wieku. Najstarszą z nich, wybudowaną w stylu barokowym kamienicą, jest budynek nr 23, który pochodzi z połowy XVIII wieku. Niegdyś na środku Rynku usytuowany był Ratusz, lecz uległ on zniszczeniu w XIX wieku. Bardzo ważnym zabytkiem Dolska jest także kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, wybudowany w stylu późnogotyckim. Został on wzniesiony w XV wieku, a ufundowany był przez bp. Andrzeja z Bnina. Trójnawowa świątynia zwieńczona jest sklepieniem gwiaździstym. 

Amatorzy aktywnego wypoczynku przebywający w Dolsku z pewnością nie będą się nudzić, bowiem w odległości zaledwie 2 kilometrów od centrum miasta usytuowany jest Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny. Znajduje się tutaj niewielka przystań żeglarska, a także plaża i kąpielisko strzeżone przez Ratowników WOPR. Opodal usytuowane jest pole namiotowe oraz domki letniskowe i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.