Czwartek, 18.07.2024 07:04

Kamery w Dębowcu

Brak kamer.

Dębowiec - opis

Dębowiec to dość duża wieś położona w województwie śląskim, a powiecie cieszyńskim, leżąca opodal drogi ekspresowej S1, zaledwie 10 kilometrów od Cieszyna. Wieś zamieszkana jest przez nieco ponad 1700 osób. Pierwsze wzmianki na temat osady w miejscu dzisiejszej wsi pojawiają się w XIV wieku, w łacińskich dokumentach spisanych za czasów biskupa Henryka z Wierzbna.

W Dębowcu nie znajdziemy zbyt wielu zabytków, bowiem znajduje się tu zaledwie jeden obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Jest nim folwarczny spichlerz wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku. Wybudowany został z kamienia i cegły, na planie ośmioboku. Miłośnicy przyrody z pewnością zachwycą się tutejszymi pomnikami przyrody, bowiem w Dębowcu rośnie wiele starych dębów, których wiek szacuje się na ponad 300 lat.

Przez wieś przechodzą dwie turystyczne trasy rowerowe. Trasa niebieska wiedzie z Kaczyc przez Kończyce Wielkie do Dębowca, natomiast żółta (dłuższa) trasa rowerowa rozpoczyna się we wsi Landek i prowadzi przez Skoczów i Dębowiec do Cieszyna. Ich długość wynosi odpowiednio 14 i 39 kilometrów. Jedną z największych atrakcji wsi jest tężnia solankowa. Z pewnością wielu turystów zaciekawi fakt, iż w jednym litrze dębowieckiej solanki znajduje się więcej jodu, niż w jednym litrze wody z Morza Bałtyckiego.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.