Poniedziałek, 15.07.2024 00:54

Kamery w Brzesku

Brak kamer.

Brzesko - opis

Brzesko to niewielkie, a przy tym piękne i historyczne miasteczko położone na wschód od Bochni, nad Uszwicą, w województwie małopolskim. Brzesko słynie przede wszystkim z Browaru Okocim, który powstał w pobliskiej wsi Okocim w XIX wieku, leżącej obecnie w granicach administracyjnych miasta.

W ostatnich latach Brzesko na nowo odżyło, a to wszystko za sprawą modernizacji tutejszego Rynku, który zyskał odświeżony wizerunek. Brzeski Rynek wytyczony został tuż po nadaniu praw miejskich przez królową Jadwigę w roku 1385. Aż do lat 40-tych XX wieku pełnił rolę placu targowego. Posiada cechy charakterystyczne dla średniowiecznego układu urbanistycznego. Z naroży rynku odbiegają główne ulice miasta. Pośrodku placu usytuowana jest zabytkowa figura św. Floriana z 1731 roku. Oczywiście najważniejszym elementem Rynku jest Ratusz z wieżą wybudowany w 1909 roku, położony obok kościoła św. Jakuba Do najważniejszych zabytków Brzeska należy także, już wspomniany, kościół św. Jakuba Apostoła z neogotyckim ołtarzem (starsza część wybudowana w XV wieku), natomiast dzisiejsza bryła świątyni jest efektem przebudów wykonanych w XIX i XX wieku. Godnym polecenia zabytkiem, a w szczególności dla pełnoletnich turystów jest stary i zabytkowy budynek przemysłowy Browaru Okocim, fantastycznie wkomponowany w krajobraz.

Brzesko usytuowane jest około 55 kilometrów na wschód od Krakowa. Miasteczko te, warto odwiedzić chociażby ze względów historycznych, a położenie w niedalekiej odległości od stolicy województwa małopolskiego sprawia, że jest idealnym miejscem docelowym na jednodniową wycieczkę, a także 2-3 dniowy pobyt.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.