Czwartek, 18.07.2024 01:38

Kamery w Bielsku-Białej

Brak kamer.

Bielsko-Biała - opis

Bielsko-Biała położona jest w południowej części Polski w województwie śląskim nad rzeką Białą. Miasto formalnie zostało utworzone 1 stycznia 1951 roku, lecz historia miasta jest o wiele dłuższa i niezwykle ciekawa. Starszą częścią miasta jest Bielsko, które powstało w XIII wieku. Od XVI wieku miasto rozwijało się jako ośrodek handlu, sukiennictwa i ceramiki. Małopolska Biała powstała w około 1560 roku. W XIX wieku zaczął tu rozwijać się przemysł, który spowodował intensywny rozrost obu miast tym samym doprowadzając do połączenia się miast tworząc razem Bielsko-Białą.

Podbeskidzka Bielsko-Biała to miasto z naprawdę wielkim potencjałem i z niezwykle atrakcyjnym centrum. Dodatkowo ciut starszym dzieciom Bielsko-Biała kojarzyć się może z Reksiem lub Bolkiem i Lolkiem. Jednak nie wszystko jest tutaj jak z bajki, znajdziemy tu ponure zaułki oraz sztampowe, zalane betonem blokowiska. Mimo że, historia miasta sięga aż XIII wieku, większość zabytkowych budynków pochodzi z XIX stulecia. Zabytki architektury charakteryzują się dość mocnym zróżnicowaniem, znajdziemy tu budynki wybudowane w stylu neogotyckim, neorenesansowym oraz barokowym. W mieście znajduje się wiele ciekawych obiektów, które warto zobaczyć na włąsne oczy, jednak koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Sułkowskich położony na skarpie Wzgórza Miejskiego czy też Dom Tkacza, który jest rekonstrukcją XVIII-wiecznego budynku.

Rejon Bielska-Białej opleciony jest gęstą siecią szlaków turystycznych, które prowadzą na wszystkie szczyty położone w mieście i okolicach. Z Olszówki (dzielnica Bielsko-Białej) pod szczyt Szyndzielni dostaniemy się kolejką gondolową, która wwiezie nas na wysokość 960 m n.p.m.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.